KOLONIE

KOLONIE I OBOZY - LATO 2018


Zapisy na zimowiska w Tatrach zaczynamy od 30 września 2018 - decyduje kolejność zgłoszeń.

Co roku zapraszamy wszystkie dzieci w ciekawe miejsca i oferujemy mnóstwo tematycznych programów dla różnych grup wiekowych. U nas każdy znajdzie coś dla siebie. Nad bezpieczeństwem czuwać będzie doświadczona, lubiana przez dzieci kadra i kierownicy obozów. W każdym sezonie mamy dla Was nowe niespodzianki, zupełnie nowe programy i miejsca.

TERMINU FERII ZIMOWYCH KOGIS 2019:
13-19.01.2019 (ferie małopolskie, wielkopolskie, świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie) 
20-26.01.2019 (ferie małopolskie, wielkopolskie, świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie) 
27.01 – 02.02.2019 (ferie mazowieckie, dolnośląskie, opolskie, zachodniopomorskie) 
03-09.02.2019 (ferie mazowieckie, dolnośląskie, opolskie, zachodniopomorskie) 
10-16.02.2019 (ferie śląskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, lubelskie)
17-23.02.2019 (ferie śląskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, lubelskie)

 

TERMINY WYJAZDÓW WAKACYJNYCH KOGIS  2019:
Zakończenie roku szkolnego jest w dniu 21 czerwca 2019.
23 czerwca – 3 lipca  2019 
4 lipca – 14 lipca  2019
15 lipca – 25 lipca  2019
26 lipca – 5 sierpnia  2019
6 – 16 sierpnia  2019
17 – 27 sierpnia  2019

 

Oferta kolonii zimowych i letnich, miejscowości naszych obozów i ich tematyki - dostępne są na stronie www.kogis.pl

JAK TO WŁAŚCIWIE JEST NA KOLONIACH?
Dla wszystkich rodziców zastanawiających się co właściwie dzieje się na wyjazdach ich dzieci. Dla wszystkich debiutujących obozowiczów nie mających pojęcia co ich czeka. Dla tych, co kiedyś wyjeżdżali na zorganizowane wyjazdy młodzieżowe i ciekawi są porównania do dzisiejszych realiów. Jak właściwie jest na koloniach? Jak w każdej branży - liczy się jakość, pasja i zaangażowanie. Jak to wygląda organizacyjnie i wykonawczo?
1. Dojazdy kolonijne. Odbywają się najczęściej z największych miast w Polsce różnymi środkami transportu, najczęściej jest to autokar bądź pociąg. Dojazdy zawsze odbywają się pod opieką wychowawców, są sprawdzone i bezpieczne. Informacje o dokładnym miejscu i godzinie zbiórki są wysyłane mailem do rodziców uczestników ok. 3-7 dni przed rozpoczęciem kolonii. Proponujemy Państwu kolonię z dojazdem ze Szczecinka.
2. Plan dnia obowiązujący na obozach najczęściej podzielony jest na trzy bloki zajęciowe z przypadającą jedną, krótką przerwą na odpoczynek po obiedzie. Poza tym czas wypełniony jest po brzegi, by uczestnicy w żadnym wypadku nie narzekali na nudę. Często trudno jest się dodzwonić do swojej pociechy ze względu na intensywność realizowanego programu. Pierwszy blok zajęciowy zaczyna się po śniadaniu, drugi po przerwie poobiedniej, a trzeci – po kolacji.
3. Zakwaterowanie. Pokoje kolonijne mają coraz wyższy standard, gdyż takie są wymagania klientów – normą są ładne pokoje z łazienkami, przestronne, umeblowane, o dobrym standardzie. Dzieci kwaterowane są w nich według płci i wieku. Jeśli dziecko wybiera się na obóz z rodzeństwem lub koleżanką – trzeba zaznaczyć już przy zapisie, że życzymy sobie, aby byli razem w pokoju (oczywiście jeśli dzieci są jednej płci i w zbliżonym wieku).
4. Wyżywienie. Dania serwowane w ośrodkach zawsze przyrządzane są na miejscu. Menu zatwierdzone jest przez kuratorium i sanepid oraz układane zgodnie z wymogami żywieniowymi. Uczestnicy mają zapewniony stały dostęp do wody pitnej i istnieje możliwość dokładek czy zamiany posiłku na inny w razie np. diety wegetariańskiej czy bezglutenowej. Dietę dziecka rodzice mają obowiązek zgłosić już przy zapisie. Jakość jedzenia jest często podstawowym kryterium wyboru obiektu przez organizatora.
5. Obiekty wybierane przez organizatorów przechodzą bardzo skrupulatną kwalifikację. Kolonie odbywają się w sprawdzonych, zaprzyjaźnionych od lat obiektach dostosowanych do potrzeb grup dzieci. Obiekt musi być ogrodzony, najlepiej również monitorowany, w bezpiecznej okolicy, z dużym terenem rekreacyjnym, najlepiej również z boiskami, placem zabaw a nawet basenem. Najczęściej są to obiekty położone jak najbliżej morza, nad jeziorem czy w środku lasu – tak, aby otoczenie dodatkowo miało wpływ na przyjemność pobytu.
6. Ubezpieczenie i opieka lekarska. Bezpieczeństwo i zdrowie uczestników jest kwestią priorytetową. Każdy obozowicz zgłaszając się na obóz objęty jest ubezpieczeniem i podlega opiece lekarskiej. Często większe obozy zatrudniają własną pielęgniarkę. Zawsze w przypadku urazu / wypadku / złamania / choroby - natychmiast dziecko oglądane jest przez lekarza, a rodzic informowany o wszystkim na bieżąco. Bardzo ważne, by w karcie uczestnika rodzic wpisał wszystkie rzeczy i leki, na jakie dziecko jest uczulone oraz wszystkie aktualne choroby i dolegliwości dziecka.
7. Kadra. Niezwykle istotny wpływ na wartość danego wyjazdu ma odpowiednio dobrana kadra. Są to najczęściej młodzi ludzie z wielką pasją, poczuciem humoru, pełni energii i pomysłów. Oczywiście każda z zatrudnionych osób posiada odpowiednie kwalifikacje (wychowawcy lub instruktora). Jaką sympatią uczestnicy darzą swoich wychowawców najlepiej obrazują płaczliwe pożegnania po zakończeniu turnusów.
8. Kąpiele w jeziorze, morzu, na basenach, wyjścia w góry. W skład kadry wchodzą również ratownicy, instruktorzy i przewodnicy, bez których nie mogą odbyć się żadne specjalistyczne zajęcia. Wszystkie kąpiele obowiązkowo odbywają się pod okiem ratownika. W przypadku wycieczek górskich grupom zawsze towarzyszy przewodnik.
9. Grupy wychowawcze. Ilość uczestników w jednej grupie, pod opieką jednego wychowawcy na dobrych obozach nie przekracza zwykle 15 osób w przypadku dzieci starszych. Jeśli jednak mamy do czynienia z młodszymi dziećmi grupy te liczą po 10 osób. Bywa jednak, że zajęcia odbywają się w mniejszych grupkach w zależności od realizowanego programu i wewnętrznych podziałów. 
10. Kontakt z rodzicami. Często rodzice dzwonią do kierownika obozu zatroskani brakiem kontaktu z dzieckiem. Najczęściej jest to wynikiem braku wolnego czasu. Dzieci nie zabierają telefonów na zajęcia. Chroni to przed ich zgubieniem i przeszkadzaniem grupie. Po powrocie do ośrodka dzieci też najczęściej są zaabsorbowane wydarzeniami. Zwykle jedyna pora do kontaktu z domem to czas odpoczynku po obiedzie.

Najważniejszy jest jednak fakt, że wszystkim zależy przede wszystkim na dobru dziecka - aby wróciło do domu zdrowe, uśmiechnięte, pełne niezapomnianych wspomnień i nowych przyjaźni oraz chętne do kolejnego wyjazdu w nadchodzącym sezonie!